Jak vybrat správnou a kvalitní matraci?

Rozhodli jste se pro pořízení nové matrace? Nákup kvalitní matrace bývá dlouhodobou investicí a v životě každého člověka jednoho dne nastane chvíle pro toto zásadní rozhodnutí.

Jakou matraci zvolit pro zdravý spánek? Než se rozhodnete k nákupu nové matrace, přečtěte si několik užitečných typů a rad:

1. Zbavte se zbytečných zdravotních problémů

Vstáváte s bolestí zad, trpíte alergiemi, kvůli kterým celou noc nemůžete dýchat, špatně spíte, během spánku si nedokážete odpočinout a budí Vás bolesti hlavy? V tom případě byste se měli dovědět o rozdílech mezi zdravotní a ortopedickou matrací.

Zdravotní matrace jsou vhodné pro alergiky. Bývají hypoalergenní a jsou vybavené doložkou hygienických záruk, proto vždy doporučujeme požádat prodejce o předložení příslušných certifikátů.

Ortopedické matrace zajišťují nejen páteři, ale i celému pohybovému aparátu dokonalou stabilní oporu během spánku. Důraz je zde kladen na správné rozložení váhy těla na celou plochu matrace.

2. Pohodlí Vaší budoucí matrace

Dokonalé pohodlí zajistí dobře zvolené rozměry.

Délka matrace by měla ležícího přesahovat přibližně o 25 centimetrů.

Výška matrace by v ideálním případě neměla být nižší než 15 centimetrů.

Šířka matrace záleží především na šířce lůžka, do kterého matraci kupujete. Pro jednolůžko ideálně doporučujeme standardní rozměr 90 centimetrů. Pro dvojlůžko je nejvhodnější jednolitá matrace v rozměru 140×200 centimetrů.

3. Nosnost matrace

Nosnost matrace je zaručena výrobcem. Přesto doporučujeme počítat s přibližně deseti procentní rezervou, aby si matrace mohla zachovat své vlastnosti po garantovanou dobu 10 – 15 let, a neztratila je předčasně. Při nadměrném zatížení může u všech typů matrací dojít k trvalé deformaci a ztrátě pružnosti. Ačkoliv někteří výrobci garantují životnost matrací až 20 let, praxe ukazuje, že optimální stav matrace při každodenním provozu zůstává zachován po dobu cca 7 let. S ohledem k pohybovému aparátu celkově, doporučujeme po této době koupi matrace nové.

4. K nové matraci i nový rošt

Pokud se rozhodnete pro nákup nové matrace, pečlivě zvažte na jaký typ roštu ji chcete ve svém lůžku uložit. Kvalitní rošt zajistí matraci prodloužení životnosti a zachování anatomického tvaru bez zbytečných proleženin. Všeobecně doporučujeme s nákupem nové matrace i nákup nového vhodného roštu, který bude s Vaší matrací plně kompatibilní.

K nejoblíbenějším roštům současnosti patří:

Rošt lamelový – vzdušný, pružný, velmi hygienický, vhodný i do vlhčího prostředí, napomáhá matraci udržet si anatomický tvar, mezery mezi lamelami by neměly přesáhnout 5 centimetrů.

Polohovací rošt – polohování lze nastavovat buď mechanicky, nebo také motorově, bývá lamelový s různými stupni polohování.

Laťový rošt – patří k pevným dřevěným roštům. Latě ze smrkového dřeva jsou uloženy v dřevěném rámu, ten matraci podpírá po celé ploše.

Segmentový rošt – výborně reaguje na vyšší zatížení, rozloží tlak těla do více bodů a má výborné ortopedické vlastnosti. U kvalitního segmentového roštu lze nastavit tuhost jednotlivých segmentů, čímž se docílí rozdílné tvrdosti v různých částech roštu. Je vhodný pro ortopedické matrace.

Deskový rošt – tvrdý, nepružný, s minimální možností odvětrávání matrace. Používá se do postelí s podélnými podpěrnými hranoly.

5. Osobní komfort

Hlavním a nejdůležitějším kritériem při výběru nové matrace je osobní komfort kupujícího. Ale spotřebitelské testy prokázaly, že ležící jen těžko vyhodnotí, na jakém typu matrace právě leží, proto před nákupem nové matrace doporučujeme pečlivě se seznámit s jednotlivými typy matrací a ujasnit si své požadavky na osobní pohodlí.

6. Matrace měkká nebo tvrdší?

Výběr měkčí či tvrdší matrace závisí na subjektivním pocitu ležícího. Jedním z rozhodujících kritérií, ke kterému je třeba přihlédnout, je hmotnost ležícího. U měkké matrace dochází při vyšším váhovém zatížení k jejímu poškození, dále se pak během otáčení ve spánku může dostavovat pocit „mořských vln“.

Informace o tuhosti bývá na matraci uvedena již od výrobce, a to číselnou řadou od 1 do 5:

Stupeň 1 – matrace měkká, vhodná pro velmi nízké zatížení, např. děti a dorost

Stupeň 2 – matrace středně měkká, vhodná pro nižší váhové zatížení, případně pro lidi, kteří upřednostňují měkké lůžko

Stupeň 3 – matrace střední, vhodná pro střední váhové zatížení (70 až 100 kg), na trhu nejoblíbenější

Stupeň 4 – matrace tvrdší, vhodná pro vyšší váhové zatížení

Stupeň 5 – matrace tvrdá (extra tvrdá), vhodná pro extrémní váhové zatížené, typ spánku je srovnatelný se spaním přímo na podlaze

7. Poloha ve spánku

I když se Vám může zdát, že Vaše oblíbená poloha ve spánku nehraje při výběru nové matrace žádnou roli, opak je pravdou.

Poloha na zádech – váha těla je rozložena po celé ploše. Vhodné jsou všechny typy matrací.

Poloha na boku – váha těla je rozložena pouze na malou plochu boku, na kterém jste právě stočeni. Vhodnější je měkčí pěnová matrace (stupeň 1,2 i 3).

Poloha na břiše – váha bederní páteře se propadá proti břichu. Vhodnější je matrace tvrdší, například s kokosovým vláknem.

8. Pravidelná péče

Aby si matrace zachovala své vlastnosti co nejdéle, je velmi důležitá správná údržba a pravidelná péče:

  1. Matrace pravidelně větrejte.
  2. Matrace pravidelně otáčejte, zajistíte tím lepší odvětrávání.
  3. Využívejte ke spánku obě strany, zamezíte tak možné deformaci.
  4. Perte potah, u většiny matrací je na zip, tedy lehce snímatelný. Lze ho prát v pračce do 40oC.
  5. Potah nečistěte chemickou cestou.

Přejeme Vám hodně úspěchů při rozhodování na své cestě za zdravým spánkem. A pokud by Vám ani náš malý návod nepomohl ke správnému rozhodnutí, obraťte se na nás osobně. Rádi Vám vaše dotazy zodpovíme.

×

Splátková kalkulačka ESSOX