Jak často se má měnit matrace?

Při výběru matrace se lidé zaměřují zejména na trojici základních parametrů – typ materiálu, tuhost a hlavně cenu. Jednotlivých typů a provedení existuje opravdu nepřeberné množství, přičemž vyznat se v nich a zvolit si tu pravou si žádá spoustu bádání a zkoušení. Je libo matraci ze sendvičového materiálu, kokosovou, latexovou, nebo snad ortopedickou? Měkkou, anebo tužší? A co když jste alergik?

Není divu, že se v této záplavě informací často zapomíná na jednu opomíjenou záležitost, a sice životnost. Každou matraci, ať už je vyrobená z čehokoliv, totiž dříve nebo později budete muset vyměnit.

Proč je to nezbytné a jaký interval se obecně doporučuje? Pojďme se na to podívat!

1

 

Proč není rozumné spát na jedné matraci 5 a více let?

Matrace – stejně jako např. oblečení – spadá do kategorie spotřebního zboží. Možná si myslíte, že jakmile se jednou prokoušete výběrovým řízením, máte nadosmrti vystaráno, ale bohužel tomu tak není. Nové matrace se z časem opotřebují, ztratí svou tuhost, funkčnost a už vám nebudou moci poskytnout takovou oporu jako dřív.

Týká se to všech výrobků napříč celým spektrem. Taková změklá a proležená matrace z paměťové pěny, kterou jste si původně pořídili kvůli bolesti zad, vám po ztrátě funkčnosti může způsobit naopak zdravotní problémy.

Horší je to však fyziologickými projevy lidského těla. Čím je matrace starší, tím více se v ní usadilo prachu a částeček kůže, kterými pak v noci dýcháte. A třebaže nepatříte mezi alergiky, asi nemusíme zdůrazňovat, že dlouhodobé dýchání vzduchu ze „špinavé“ matrace není vůbec zdravé.

A to ani nechceme zmiňovat, co se s matrací děje za horkých letních nocí, které jsou rok co rok čím dál horší. Jen si představte, jak to asi ve vaší letité matraci vypadá, když se ráno – jako tisíckrát předtím – probudíte v kaluži vlastního potu!

2

 

Jak často je vhodné měnit matraci?

Když vezmeme v potaz výše uvedené, jaký je tedy vhodný časový interval pro výměnu matrace? Kdy je lepší pořídit si novou, aby to pro nás nemělo zdravotní důsledky?

U dospělých se obecně doporučuje měnit matraci každé 2-3 roky. Jen tak budete mít jistotu, že výrobek funguje, jak má a že si dlouhodobým dýcháním „špatného“ vzduchu z matrace nepřivodíte zdravotní obtíže.

U dětí může být tento interval mírně delší.

3

 

Závěrem

Bez ohledu na to, zda upřednostňujete matrace z polyuretanu, ze studené pěny, používáte vrchní matrace (tzv. toppery), spíte raději na měkkém (H2) nebo naopak na tvrdém (H4), pamatujte na to, že matrace není doživotní záležitost.

Stejně jako ostatní spotřební věci z časem ztrácí své zdravotní vlastnosti, funkčnost a přestává plnit svůj účel. O tom, že není zrovna košer spát na letitém propoceném kusu „něčeho“, co připomíná roky starou plesnivou houbu, se asi zmiňovat nemusíme.

Proto pamatujte na pravidelnou výměnu, ideálně každé 2-3 roky – abyste zkrátka měli jistotu, že matrace funguje jak má, že je ze zdravotního hlediska nezávadná a že tudíž děláte pro své zdraví jen to nejlepší.

×

Splátková kalkulačka ESSOX